Rodinný dům
na Valašsku
Mezi stromy.
Na mírně svažitý pozemek se stávajícími stromy různých druhů umísťujeme skromnou dřevostavbu, která harmonicky zapadá do svého prostředí.
Sedlová střecha s přesahy společně s dřevěným obložením ve dvou směrech odkazuje na tradiční vzhled valašského domu.
V zápraží mě víta kresba stínů. S pohybem slunce na obloze se obraz mění celý den. Zápraží poskytuje první střechu nad hlavou, uvítání při cestě domů.
Minimalisticky řešené zádveří i krátká chodba zvou k pokračování do bohatě prosvětlené části domu na konci chodby. Srdce domu. Otevírá se přede mnou převýšený obytný prostor.
Při vaření ranní kávy chytám první paprsky slunce procházející skrze okno v kuchyni. Slunce je stíněno stromem nad domem, který tak kreslí křivolaké cesty svých větví na naši pracovní desku.
Jídelní stůl je schovaný u prosklené stěny, přímo od stolu mám přehled nad naší zahradou. Nejraději tady večer sleduju slunce zapadat za protější kopec.
Přes den často lenoším na pohovce otočené k poklidnému obrazu v čele. Čtvercové okno rámuje nerušené výhledy do klidného cípu naší zahrady. Občas si sednu na lavici pod oknem a vyhřívám se jako kočka. 
V létě si otevírám západní prosklenou stěnu a sedím tak na pomezí venku a uvnitř. Čerstvý vzduch mě láká ven. Nad svažující se zahradu vyrůstá naše velká terasa. Terasa, která žije v symbióze s krásným stromem, který citlivě objímá.
Místo: Vizovice
Fáze: v realizaci
Zastavěná plocha: 99 m2
Rok: 2023

další projekty

Nahoru