Tereza Kabelková
Tereza je spoluzakladatelkou atelieru Studio COSMO. Studovala architekturu na FA ČVUT v Praze a TU Eindhoven v Nizozemí. V minulosti pracovala v DAM architekti a A69 architekti. Je držitelkou Young Architect Award, Ceny Nadace Josefa Hlávky. Tereza je autorizovanou architektkou ČKA 04956​​​​​​​.
"Naše povolání je krásné a plné ideálů. Tvoříme na míru, navazujeme vztah s klienty, přetavujeme sny v realitu. 
Každý návrh začínám snahou pochopit historii místa, domu, okolí. Pochopit genia loci, místní atmosféru. Začátek příběhu. Potom se snažím místo nebo prostor rozvinout, přidat mu potřebnou novou vrstvu.
Snažím se architekturou vyprávět příběh. U každého zadání trochu jinak, ale cestu lze najít pokaždé. Ať už jde o příběh klientova snu o užívání domu nebo o interpretaci historie při tvorbě památníku. Baví mě komponovat cestu domem, průhledy, důležité momenty i detaily, které podpoří hlavní myšlenku.
Mým srdcovým projektem je památník politickým vězňům do Ostrova. Projekt navazuje na naši rodinnou historii, pradědeček byl zavřený v uranovém dole na Jáchymovsku v 50. letech. Už na škole jsem chtěla na smutnou historii upozornit, cítila jsem velké zapomnění společnosti na to, co se na Jáchymovsku odehrávalo.
Zkoumala jsem, jak může architektura pomoct s utvářením paměti. Jak osobní, tak kolektivní. Navrhla jsem památník ve Věži smrti jako diplomovou práci a díky ní máme možnost reálný památník projektovat.
Spoustu inspirace sbírám na cestách za skvělou architekturou. Většina dovolených skončí putováním po stavbách, které chci už dlouho navštívit. Tam si potom ráda dlouho kreslím a nasávám atmosféru.
Mezi stavby, do kterých jsem se na místě zamilovala, patří hrobka Tomba Brion od italského architekta Carla Scarpy nebo kláštěr La Tourette od Le Corbusiera."

další články

Back to Top